Čeští karatisté rozdrtili Evropu

Poslední květnový víkend hostilo rakouské termální městečko Fürstenfeld již 16tý evropský šampionát v karate Goju-Ryu. Čeští karatisté zde měli nemalé zastoupení.

I když šampionát v návaznosti na evropskou krizi a zároveň i fakt konání Mistrovství světa v karate Goju-Ryu ve vzdálené Jihoafrické republice v září tohoto roku, se šampionátu sice zúčastnilo pouze 14 států s celkovým počtem asi 200 závodníků, ale jejich vysoká úroveň však předčila naše očekávání i historické zkušenosti. Dá se říct, že zde nebyl špatný závodník, protože každá výprava přivezla pravděpodobného medailistu.

V pátek Česká republika slavila svůj první úspěch a to na poli politickém. Do dalšího čtyřletého období byl zvolen do direktoriátu EGKF jako generální sekretář pan Ing. Jiří Boček, předseda ČSKGr a do komise rozhodčích pak dále i Jaromír Musil, který se zároveň stal sekretářem komise rozhodčích EGKF.

Hned od počátku sobotní soutěže nechtěli Češi nikomu dát šanci a proto se pustili do turnaje s velkým nasazením, výsledkem bylo finálové zastoupení pouze ve znamení českých reprezentantů. V KATA jednotlivci tak byli ve večerním finále v mužích Vladimír Míček (Nidoshinkan Dojo) a Miroslav Ziegler (Taro kan Brno) a v ženách pak Veronika Mišková a Miroslava Vašeková obě z Taro kan karate team Brno.

V odpolední část byla ve znamení soutěžního zápasu KUMITE. Skvělý výkon naší reprezentace motivoval náš team i v této kategorii. V eliminaci se tak probojovali do večerního finále tito závodníci. V KUMITE ženy +68 kg Radka Krejčová (Spartak HK) a Šárka Burýšková (SU Ústí nad Labem), ženy do 50 kg Pavla Linhartová (TJ Č. Budějovice), ženy do 61 kg Lucie Veithová (TJ Č. Budějovice). V mužích pak Vojtěch Kočí (TJ Č. Budějovice).

V soutěži KUMITE pak většina našich závodníků získalo medaili za 3 místa. Jmenovitě to byli Simona Forstová (Taro kan Brno) v kategorii ženy do 61 kg, Zuzana Teuflová (SU Ústí n. L.) v kategorii do 68 kg. V mužích pak získal bronz Lubomír Vaverka (KKD Bruntál) v kategorii +84 kg, Jan Milan (TJ Č. Budějovice) v kategorii do 60 kg, Ondřej Kříž (Dragons Rosice) v kategorii do 67 kg a Samuel Kubina (Shin-Mu Hodonín) v kategorii do 75 kg.

Ve večerním finále pak získali tito naši závodníci titul Mistra Evropy, jmenovitě to byli Vladimír Míček, Miroslava Vašeková, Vojtěch Kočí, Lucie Veithová a Radka Krejčová.

Nedělní soutěž pak byla ve znamení TEAMů a MASTER’s. Do odpoledního finále se probojovali tito. V KATA týmů kde se utkali v mužích tým České republiky ve složení V. Míček, M. Hrubý a M. Ziegler s Rakušany a v ženách pak Češky v zastoupení V. Miškové, V. Ištvánkové a K. Žídkové, který se utkal s Němkami. Finále v KATA pak doplnil ještě v kategorii KATA Master’s finálový blok Michal Hrubý (KKD Bruntál) a René Ovečka (SVK).

KUMITE TEAMŮ jsme měli dvojité finále muži i ženy. Bohužel na úvod ženy podlehly ve finále Rakušankám a získali tak stříbro. Team mužů si až posledním pátým zápasem vybojovalo své zlato nad silnou Ukrajinou díky Samuelu Kubinovi, který vyprovodil svého soupeře a Ukrajinu výsledkem 8:0. V KATA Masters si odváží z ME své první zlato v této kategorii Michal Hrubý z KKD Bruntál. Vyvrcholením pak byl zisk dvou zlatých medailí v KATA teamu, které si odváží Česká republika.

V celkovém medailovém hodnocení tohoto šampionátu si po zásluze vybojovala prvenství Česká republika a to s bilancí 9 zlatých, 5 stříbrných a 6 bronzových medailí. Celkem tedy ČR získala 20 medailí. Druhé místo pak získal domácí team Rakušanů a třetí skončila Ukrajina.

Pro všechny z nás je to velkou motivací pro přípravu na blížící se světový šampionát v karate Goju-Ryu, který se uskuteční v jižní Africe ve dnech 10. – 15. září 2013.