Hlavní školení trenérů a školení rozchodčích ČSKe

O víkendu 14. – 16. března 2025 proběhlo na Fakultě sportovních studií v Brně Hlavní školení trenérů ČSKe, které bylo tentokrát unikátní propojením se školením rozhodčích. Toto spojení umožnilo komplexní pohled na pravidla karate, jejich praktickou aplikaci a přenos do tréninkového procesu. Hlavním tématem bylo sportovní kumite a jeho správná interpretace jak z pohledu trenérů, tak z hlediska rozhodčích.

První část školení se nesla v duchu teorie pravidel, kde lektoři podrobně vysvětlili nejnovější změny v soutěžních regulích. Následovala praktická aplikace v tělocvičně, kde rozhodčí modelovali různé situace z turnajů a trenéři dostali možnost se do rozhodovacích procesů aktivně zapojit. Cílem této části bylo nejen zlepšit znalost pravidel mezi trenéry, ale také vytvořit lepší porozumění mezi rozhodčími a kouči.

Druhý den se školení zaměřilo na propojení pravidel karate s modelem dlouhodobého sportovního rozvoje (LTAD). Tento přístup umožňuje trenérům správně plánovat trénink podle věkových kategorií, přičemž se zohledňují jak vývojové fáze sportovce, tak specifické požadavky pravidel soutěžního karate.

Co bylo obsahem této části?

  • Vědecké principy LTAD a jejich význam pro karate
  • Přizpůsobení pravidel jendotlivým věkovým kategoriím
  • Trénink kumite pro různé věkové skupiny – od děti po seniory
  • Periodizace tréninku s ohledem na soutěžní kalendář
  • Mentální příprava mladých závodníků a rozhodování v zápase

Díky této sekci trenéři získali jasný návod, jak efektivně připravovat své svěřence nejen na vrcholné soutěže, ale také na dlouhodobý sportovní rozvoj bez rizika přetížení a zranění.

Celé školení považuji za úspěšné a účastníci ocenili nejen odborný obsah, ale také možnost spolupráce mezi trenéry a rozhodčími, což je klíčové pro zkvalitnění soutěží v České republice. Díky přímé výměně zkušeností bude mít školení pozitivní dopad na kvalitu tréninkového procesu, ale i samotné koučování a rozhodování na turnajích.

Organizátor školení, Trenérsko-metodická komise ČSKe, vyjádřil spokojenost s průběhem akce a vyhlíží další podobné vzdělávací iniciativy. 

– zprávu vypracoval: PaedDr. Michal Hrubý, Ph.D.