MS Shotokan (WSKU) 2013

Mistrovství Světa Shotokan Karate (W.S.K.U.) 2013 Istanbul, Turecko

logo5.-7. dubna 2013 se v krásném a exotickém městě Istanbul v Turecku uskutečnilo 4. mistrovství světa World Shotokan Karate Union (W.S.K.U.) Turnaje, který je zařazen v oficiálním kalendáři WKF (jediná organizace karate uznaná olympijským výborem IOC), se účastnilo celkem 1803 závodníků ze 45 zemí. Česká výprava čítala 28 závodníků z těchto klubů: Slavia TU Liberec, KK Jeseník, Lions Pardubice, Spartak Hradec Králové, Sport Union Ústí nad Labem, KK Mate´s Brno, KTS Ostrava, Kesl-ryu Praha, KK Krupka a Fight Club České Budějovice.

Přesto, mohu s radostí po našem návratu z této akce oznámit, že účast členů Českého svazu karate, kteří startovali jako řádní členové reprezentace CSKU ( www.shotokankarate.cz ), přinesla výborné výsledky. Repre-zentační výprava České republiky skončila v konečném hodnocení ze 45 zemí na skvělém 4.místě!!!
V celkovém součtu jsme získali 12 zlatých, 6 stříbrných a 10 bronzových medailí. Výsledek je pro naši výpravu zavazující a hned na podzim budeme mít možnost, naši pozici obhájit na chystaném Mistrovství Evropy.
Mezi členy výpravy, byla řada nejlepších českých karatistů. Počínaje naší nejúspěšnější seniorkou Radkou Krejčovou, přes veterána Karla Kesla nebo mladší reprezentanty Michala Slávika, Filipa Saidla, Vlaďku Račákovou, Lukáše Vika, Otu Andorfera, Petra Marschalla či Sabinu Křížovou, Matěje Říhu, Davida Stárka a dalších. Všichni závodníci se museli vypořádat se skutečností, že prohra znamená konec, neboť v žádné kategorii nebyly repasáže.

Možnost startu ve více kategoriích kumite a to dle pravidel WKF a Shobu Ipon (bodování podobné např. JKA) využilo naplno hned několik našich závodníků. Nejúspěšnějšími mezi nimi byly dle očekávání finalistky posledního MČR v kategorii BRH, Radka Krejčová (Spartak HK) a Vladimíra Račáková (Fight Club ČB), které obě získaly po dvou zlatých medailích v individuálních kategoriích kumite. Dokonce 3 zlaté medaile si domů odvezla mladá a talentovaná Aneta Metličková a to za kumite starší žákyně -40kg, kata team (Křížová, Štroblová, Metličková) a kumite team (Roudnická, Metličková, Růžičková) .

V disciplíně KATA žáci 12-13 let v konkurenci 52 závodníků získal pro ČR zlatou medaili Matěj Říha z Kesl-ryu Praha a další zlatou za KATA přidal Karel Kesl v kategorii Masters. Sbírku medailí z této kategorie rozšířili třetím místem Michal Vik a Kateřina Neufingerová. Bohužel ostatním katařům se i přes výborné výkony nepodařilo postoupit do medailových kol, především díky závodnímu systému bez repasáží, kdy v eliminačních kolech velmi brzo narazili na pozdější vítěze svých kategorií. Michal Slávik neprošel přes finalistu loňského MS v Malajsii, který nakonec kategorii vyhrál, stejně tak i Filip Saidl podlehl budoucímu finalistovi jeho kategorie.

V kumite jeden z nejlepších výkonů předvedl Libor Šimůnek (Fight Club ČB), který obsadil 2x 5. místo, nicméně o postup na medailovou pozici v obou kategoriích, které čítaly přes 40 závodníků, prohrál pokaždé s pozdějším vítězem celé kategorie, jednou tzv. na praporky (rovnost bodů) a podruhé neudržel vedení 4 sec. před koncem zápasu, inkasoval kop na hlavu za 3 body, kterým jeho soupeř zvrátil výsledek zápasu ve svůj prospěch. V týmových soubojích, však všechny své zápasy vyhrál a výrazně přispěl ke druhému místu v kategorie kumite team žáci. Velkou posilou žákovského týmu byl také nadějný zápasník Radek Netolický z Lions Pardubice.

Vysokou kvalitu a dobrou připravenost postupně předváděli všichni naši závodníci a žádný z nich, kteří na medailové stupně nedosáhli, neodjíždí zklamán, protože konkurence závodníků ze zemí jako jsou Rusko, Turecko, Azerbajdžán, Irán, Irák a dlouhá řada dalších, je tak vysoká, že každý kdo nastoupil a získal praporek či bod, si zaslouží velkou pochvalu. Závodníci nasbírali neocenitelné zkušenosti v bojích s těmi nejlepšími svými vrstevníky z celého světa a určitě si i všichni členové výpravy čítající s doprovodem 55osob, přivezli i mnoho krásných osobních zážitků a díky karate i mnoho nových přátelství.

Závěrem bych rád poděkoval všem účastníkům, a to jak závodníkům za vynikající výkony a osobní profesionální přístup, tak i trenérům, vedoucím a majitelům klubů, stejně tak rodičům a doprovodu za podporu a pomoc při organizaci akce a především příjemnou a přátelskou atmosféru, která na této akci po celou dobu panovala.