Soustředění se konalo 8. března a bylo zejména zaměřeno na spojení motorického a rychlostního cvičení v závislosti na fyzických a mentálních předpokladech závodníků z kategorií kata U14 a U16 a závodníků kumite, včetně kategorie U21.
Kihon a kata:
- Vysvětlení, předvedení a následné cvičení dýchání spojeného s prováděním technik a přechodů se správným načasováním (použití správného timingu do další navazující techniky, či kombinace technik).
- Vysvětlení a praktická cvičení kontrakce a relaxace svalu v závislosti na správném dýchání a startu do techniky s následným zakončením explozivní (výbušné síly) – kime.
- Vysvětlení „komprese a expanze“ spojené se správným dýcháním a správně zaměřeným pohybem pro specifický pohyb k dokončení „výbušného“ kime.
- Poté se přešlo ke cvičení rozvoje motoriky a rychlosti s různými formami nespecifických cvičení, které podporují rozvoj motorických vlastností.
- Ukázka a cvičení s frekvenčními žebříky pro rozvoj rychlostních vlastností a motorických dovedností specifických pro použití v kihonu a kata.
- V konečné fázi jsme si zacvičili kata Heian Nidan, kterou jsme rozdělili do jednotlivých částí s vysvětlením všech principů doposud probíraných a cvičených napříč celým blokem „kata a kihon“. Heian Nidan byla na konci vybrána právě z důvodu jejího celkového zaměření na boky, kompresi a expanzi a také na jednotlivé rychlostní pasáže spojené s kontrastním timingem. Bylo ukázáno a vysvětleno, jak tyto principy používat napříč kompletním spektrem všech kata.
Kumite:
- Rozbor a vysvětlení zaměření soustředění se smyslem navazujících sekcí jednotlivých tréninkových jednotek.
- Po zahřátí byla provedena strečinková cvičení pro uvolnění svalů a snížení napětí. Poté začala jednotlivá reakční cvičení kombinovaná se cvičeními k udržení pozornosti, která přešla do cvičení na kontra akce, až kontra akce s následnou navazující technikou.
- V další sekci bylo provedeno uvolnění psychické zátěže zábavnou formou rychlostních cvičení, avšak stále kombinováno s motorikou.
- Další část rychlostně motorických cvičení byla prováděna na frekvenčních žebřících, stejně jako u kata, ale samozřejmě se zaměřením pro kumite.
- Na závěr soustředění se sekce kumite zaměřila na sparing s různými modelovými variacemi, přičemž důraz byl opět kladen na rychlost a motoriku.
Přestože bylo toto soustředění fyzicky náročnější, což je u rozvoje rychlosti a motoriky běžné, ke konci sklidilo pozitivní ohlas a už se hledá další termín pro podobnou akci v Moravskoslezském kraji.
– Vedoucí sekce kumite: Martin Blatoň
– Vedoucí sekce kihon a kata a zprávu vypracoval: Lukáš Miklo





