Grand Prix Hradec Králové za námi

V Hradci Králové se bojovalo tuto sobotu a neděli na největší domácí mezinárodní soutěži v karate. Osm tatami, této mega soutěže „pohltilo“a semlelo na 800 závodníků 92 klubů Evropy. Mezi zahraničními výpravami chyběli pouze tradiční účastníci z Egypta, v minulosti nejúspěšnější tým, kteří pro složitou situaci v zemi nemohli přicestovat. I přes tuto skutečnost však měli domácí závodníci možnost poměřit své síly s velmi kvalitní konkurencí. Zejména kategorie mládeže, žáků a dorostenců v kumite, poskytla divokou a kvalitní podívanou. Soutěž byla, krom domácích závodníků, obohacena i o reprezentanty Belgie, Lucemburska, Ukrajiny, Německa, Ruska, Slovenska, Norska, Maďarska a dalších států.

První den soutěže, disciplínu kata, zcela ovládli čeští reprezentanti. V juniorkách do 17let Veronika Kopečná (Nidoshinkan Brno) a v juniorech Denis Wojtyla (VSB VŠ Ostrava). V kategorii U21 se stal vítězem Karel Imrýšek (Slavia Kroměříž) a ve stejné kategorii juniorek Veronika Mišková (Šin-Mu hodonín), aktuální mistryně ČR. Veronice Miškové se tentokrát patřilo také vítězství mezi ženami, když dokázala prodat svou přípravu na letošní MČR, kde rovněž nedávno vybojovala titul. Ve finálovém utkání opět porazila svou rivalku Veroniku Kopečnou. Upevňuje si tak svou vedoucí pozici v českém kata žen.

   

V mužích se pak, s konečným vítězstvím i nad Markem Pohankou (Kesl ryu Praha), radoval Jakub Debrecenyi. V kata Masters si opět vítězství odvezl Karel Kesl z Prahy a v ženách Shirley Anavisa Fernan z německého Mendingu.
Na stupních vítězů se první den soutěže nejčastěji střídal český tým TJ Karate České Budějovice s týmy Ukrajiny a Luxemburska. Z českých závodníků nejvýrazněji utkvěli v paměti divákům svými výkony budějovický Jan a Vojtěch Kočí (TJ) nebo Petr Kubička (FC). Svou medaili a pohár si také odvezl kontroverzní arménský závodník Kamo Unanyan, který v minulosti proslul zejména svými agresivními technikami a následnými protesty na rozhodování rozhodčích. Tentokráte přijel již v umírněnější formě a vítězství si zasloužil.

Nedělní klání pak patřilo kategoriím žactva a dorostu. Na stupních vítězů nejčastěji stanuli zástupci klubů Ukrajiny, kteří přijeli jako již tradičně v silné sestavě. Jména Koval, Savchenko, Dunyuschina, se skloňovala jako vítězná. Vklínit se na stupně nejvyšší podařilo dále topolčanské Langové nebo českým zástupcům Nikole Jůzové (Keiko ryu Kladno) a Matěji Říhovi (Kesl ryu Praha). Dorostenecké kategorie kata už tak jasná vítězství zahraničních účastníků nezaznamenala. Zde se prosadil se Lukáš Vik (Slavia TU Liberec) před Filipem Vítem (AŠ M. Boleslav). Naše barvy uhájila, druhým místem, dorostenka Zuzana Augustinová (Kesl ryu Praha) jen jedinou porážkou od maďarské závodnice Sterck ve finále.

Stejně jako v kata se dařilo zástupcům Ukrajiny v kumite, kde mezi žáky vybojovali téměř všechny kategorie a dělili se o ně se sibiřskými zástupci Siberian karate league (Rusko). Z českých zástupců podali nejvýraznější výkony Jan Koudelka (FC Č. Budějovice)v kategorii dorostenců – 57kg, kdy v pohledném a silném zápase porazil Filipa Víta z Mladé Boleslavi nebo Josef Ludačka (Karate Č. Budějovice) ve vítězném duelu s Isakovem z Izraele.

I když oproti loňskému ročníku byla účast početně slabší, řadí se tato soutěž k nejprestižnějším závodům v naší republice. Svědčila o tom i účast české špičky v dorosteneckých a žákovských kategoriích, která je budoucností nové českého karate.