Grand Prix NORTHBOHEMIA 2011

Již 43. ročník mezinárodní Grand Prix NORTHBOHEMIA má za sebou ústecký klub karate SKR SPORTUNION.

Ve sportovní hale Sportcentra SLUNETA na Klíši hostil na 500 soutěžících z osmi států a České republiky. Mezi nejpočetnější výpravy patřili ze zahraničních borci PCMA Union Ukrajiny, KK Postojny Slovinska či DenmarkTeamu z Dánska. Za Čechy se postavilo nejvíce závodníků z TJ Karate České Budějovice a domácího Shotokan Klub Rajchert Sport Unionu. První disciplína kata patřila v dopoledním bloku zejména kategoriím mládeže, které usilovaly o body pro postup na M ČR. Jak rozhodčí, tak diváky, zaujal v kategorii mladších žáků postup Matěje Říhy (SK Kesl ryu Praha) až do úspěšného finále. Ve velmi početném, padesátičlenném startovním poli, to byl heroický výkon. Poradil si nejen se všemi domácími, ale i zahraničními soupeři. Ve finále mu neodolal ani Adam Křivka (SVČ Domeček Brno). V mladších žákyních zase kralovala Dominika Šabová z Nidoshinkanu Brno. Druhou nejobsazenější kategorií v kata byli starší žáci (46). Zde se dařilo zlatem dalšímu pražskému závodníkovi (Karate Vision Praha) Petru Richterovi. I on prošel řadou eliminačních duelů úspěšně a ve finále si poradil s Tomášem Zaťkou z Tarokanu Brno. Pozitivním momentem zůstává skutečnost, že se všichni finalisté znovu setkají na stejném tatami v repete na M ČR mládež.

Překvapení se konalo v kategorii dorostenců, kde nečekaně 2:1 zvítězil Lukáš Vik (Slavia TU Liberec) nad belgickým závodníkem Alexisem Davoine, který ve skvělé formě přijel do Ústí nad Labem zvítězit. Vik však byl rovněž po skvělé přípravě na MS, kterého se zúčastnil před měsícem v Malisii a tak se to na výsledku odrazilo v jeho prospěch.

Krásná kata přijela převést dvojice dánských závodnic, které ve finálovém bloku stanuly proti sobě. Pohár a zlato si nakonec odnesla Cecil Bjorring před Rikke Linck. Mezi muži jasně 4:1 porazil ústeckého Jaroslava Hodinu favorit soutěže Karel Imríšek z TJ Slavia Kroměříž, který se letos rovněž s reprezentací připravoval na MS v Malajsii.

Po slavnostním nástupu, kdy byl představen jako hlavní rozhodčí pan Primož Debenak ze Slovinska (aktuálně nový předseda evropské komise rozhodčích EKF) byla vzpomenuta minutou ticha i památka ústeckého trenéra a závodníka Jana Majera, který před několika dny uzavřel svou životní kapitolu.

Následná disciplína kumite v letošním roce zaznamenala velkou účast v jednotlivcích, ale ne ve družstvech. V mužích startovaly pouze dva týmy a to vítězná TJ Karate České Budějovice a druhý PCMA Union Ukrajina. Do žen se nepřihlásil letos tým žádný.

V nejobsazenějších kategoriích jednotlivců na sebe narazilo i na 23 soutěžících. Velmi pohledné zápasy měl vítěz kategorie juniorů do 61 kg Vladislav Kis (SKR Sport Union Ústí n.L.) který disponuje všestrannou technikou rukou i nohou . Bylo na co se dívat i v duelech ukrajinských závodníků (PCMA Ukrajina), kteří přijeli nejen v hojném počtu, ale i dobře připraveni. Roman Kmit, Roman Zhyvko, Marta Koshel nebo Ostat Hladun s Ilyou Nikulinem , patřili mezi ozdoby a vítěze turnaje. Na paty jim šlapali závodníci TJ Karate nebo Fightclubu z Českých Budějovic. Atmosféra celé soutěže byla velmi bojovná a divákům se jistě líbila. Velmi pozitivní však bylo hodnocení rozhodčích ze stran dánských a slovinských reprezentantů ,kteří prohlásili že jejich výkon byl o mnoho lepší než v loňském roce.

*„Domnívám se, že toto jistě potěšující prohlášení je v důsledku kontroly jejich výkonu, mezinárodními rozhodcovskými komisaři Javiera Escalante a Primože Debenaka, kteří naší soutěž řídí“*, odhalil ředitel soutěže Josef Rajchert důvody spokojenosti zahraničních závodníků.