Konala se 46. NORTHBOHEMIA 2014

I přes skutečnost, překrytí několika evropských soutěží termínu konání 46. Grand Prix NORTHBOHEMIA karate v Ústí nad Labem, přijelo soutěžit do Sportcentra Sluneta opět téměř 400 závodníků.

Chyběli jen, původně přihlášené, výpravy z Izraele a Ukrajiny. Těm válečný konflikt zkomplikoval možnost účasti.

Dánové, Slováci, Němci, česká reprezentace a dále, do bojů o poháry a medaile, vyslalo své závodníky tentokráte na 47 domácích klubů. Soutěž byla částečně také ochuzena o větší počet startujících z důvodu nezařazení soutěže do programu ČSKe, který změnil systém nominačních soutěží (pouze na tři turnaje v ČR).
Domácí klub, pořadatelský Shotokan Klub Rajchert SPORT UNION, nasadil do bojů nejen své zástupce v řadách reprezentace ČR, ale také i závodníky druhé vlny a zaplnil žákovské kategorie. Nejlépe si, mezi mladšími závodníky v disciplíně kata, vedla mladá Lenka Kovářová. Ta si poradila se všemi soupeřkami v eliminacích a nakonec porazila i ve finále Annu Vaczy z Košic. Celkem si domácí pořadatelský klub přišel na 22 medailí.

Dalšími výraznými celky tohoto turnaje (po reprezentaci ČR, druhá příčka mezi kluby) byly výpravy SKK Shotokan Liberec, ze kterého vzešla také TOP Fighter Vendula Štěpánová ziskem dvou zlatých medailí a to v kata i kumite , nebo TJ Karate České Budějovice (4.). Významnou byla také účast mladého National czech team, který obsazoval čelní pozice téměř všech kategorií.

Nejpočetněji obsazené kategorie byly tentokráte v kata v mladším žactvu. Téměř všechny přesahovaly počet 20 startujících. Zde se prosadili René Pater (KarateTygr Ostrava), Lenka Kovářová (SKR SPORT UNION Ústí n. L.), Daniel Brejcha (Dragon Neratovice), Vendula Štěpánová (SKK Shotokan Liberec) nebo ve starších žácích Martin Šípek (KK Topolčany) a Nikol Štěrbáková (Šin-MU Hodonín).
Kumite mělo vítěze nejpočetnějších kategorií v M. Malém z SKK Shotokan Liberec (-41kg) a A. Průchové z TJ Karate Č.Budějovice(+35kg).

Celá akce měla dva významné momenty, které se netýkaly až tak soutěžení. Jednou z nich bylo ocenění bývalých trenérů a závodníků Ústecka, jako osobností, které povýšili význam zdejšího karate nad rámec kraje a republiky. Z rukou ředitele soutěže J.Rajcherta převzali pamětní ceny např. JUDr. Josef Sechovec, Ing. Soebajo Rachmy, Oldřich Suchánek a Stanislav Linhart. Z ceremonie se pro nemoc a pracovní vytížení omluvili Ladislav Gáf a Jan Dienstl.
Druhým okamžikem bylo veselé natáčení pořadu pro sportující mládež, ČT: D – dětského kanálu, “Lvíček mezi sportovci“, které přibližuje populární formou sportování dětem. To je možné shlédnout na kanálu ČT: D každou sobotu.

„Máme za sebou náš největší podnik v roce jsem rád, že se opět povedl. Děkuji celému organizačnímu týmu a rodičům za pomoc a Magistrátu města Ústí nad Labem a Krajskému úřadu Ústeckého kraje za podporu“, uzavřel hodnocení NORTHBOHEMIE její ředitel Rajchert.