Konalo se MČR mládeže 2014

Český svaz karate vstoupil do svého finále poslední soutěží roku, kterou byl mládežnický šampionát. Na šesti tatami v Českých Budějovicích, v maratonu dvanácti hodin, bojovali o tituly závodníci kategorií od mladšího žactva po juniory. V kata i kumite řady hmotnostních kategorií, se zde sešli nejúspěšnější závodníci uplynulé sezóny, kteří se probojovali nominačními seriály národních pohárů.

Celkem startovalo 402! (496 startů)závodníků z 65 klubů celé ČR. Porce to tedy byla obdivuhodná, a to se jednalo pouze o závodníky vybrané (vymezené) systémem nominací. Na 35 rozhodčích ČSKe mělo tedy plné ruce práce, aby zodpovědně vyhodnotili, ty nelepší závodníky. V nonstop programu soutěže bez náhradníků to byl, stejně jako u závodníků, úctyhodný výkon. Popisovat celou soutěž a výkony jednotlivých medailistů celkem 49 kategorií by bylo na jedno vydání běžného deníku a tak alespoň krátké zastavení u mladších kategorií, které byly velmi početně obsazeny a zejména výkony těchto malých karatistů přitahovaly pozornost diváků a trenérů.

V kata nejmladšího žactva si zlato a své, možná teprve první, tituly Mistrů vybojovali René Pasker (KTS Ostrava), Tomáš Vacek (SKK Liberec), Michaela Medová (FC Č. Budějovice)a Denisa Brejchová (Dragon Neratovice). V dalších kategoriích se, na titulních stupních, střídaly zástupci různých klubů a nedá se hovořit o převaze jednoho. To neplatilo v kata týmů, kde si pro tituly 3x přišel SPORT RELAX z České Lípy.

Následná disciplína kumite byla opět, zejména v kategorii žactva a to mladších i starších, prodchnuta velkou bojovností a touhou po vítězství. Se svými svěřenci „bojovali“ i kouči a i v hale přítomní, rodiče. Atmosféra byla vypjatá a fantastická. Došlo i na první slzičky, ne z kontaktů, ale štěstí z úspěchu nebo naopak.
Zajímavým faktem byla velká bojovnost děvčat. Velmi se zde a na medailových pozicích prosazovaly závodnice domácích klubů (pořadatele Fight clubu a TJ Karate) z Českých Budějovic. Do vzájemných duelů je poháněla divácky obsazená sportovní hala a chvílemi nebylo znát, kdo komu, vlastně fandí. Všichni tady byli doma.

Velmi zajímavým duelem byl souboj starších žákyň Štroblové (FC Č. B.) s pražskou Řehákovou v kategorii starších žákyň +50kg. Ta tlaku, postavou menší závodnici, neodolala a titul zůstal „doma“. Stejně tak „doma“, zůstal titul na rukavicích Lukáše Grubera z FC, který si podal ve finále Petra Okenicu TJ Karate.
Pěkný finálový zápas svedl, také s dalším domácím závodníkem, starším žákem do 39 kg Tomášek Maruškou, ústecký Petr Podrábský. Oba borci se vzájemně střídali v střídali v útočných technikách a to až do závěru zápasu, kde byl Podrábský, rozhodčími „na praporky“, vyhodnocen jako lepší a zvítězil. Mezi kluby, dle celoroční prognózy, zvítězily českobudějovické celky . jako vítěz Fight Club, následovaný TJ Karate a na třetím místě SKK Shotokan Liberec. Čtvrtá „oblíbená“ pozice patřila Severočechům z SKR Sport union z Ústí nad Labem.

Celá soutěž zajisté ozdobila seriál turnajů uplynulého roku a pořadatelům se podařilo připravit důstojnou tečku za akcemi Českého svazu karate. To ocenil i přítomný prezident svazu Ing. Jiří Boček, který vyjádřil názor, že tato soutěž je pro dalšího pořadatele v roce 2015 v Ostravě, vysokou laťkou. Ostatní výsledkový servis můžete shlédnout na www.karaterec.cz.