Ohlédnutí za soutěží Karate1 Youth League

Skončila jedna z nejpopulárnějších soutěží roku pro mladé závodníky. Po Youth League Fujairah v Spojených arabských emirátech a Youth League A Coruña ve Španělsku se na přelomu června a července konala Youth League v chorvatské Poreči. Přinášíme Vám nejvýznamnější momenty této soutěže.

Již minulý ročník soutěže byl, s počtem více než 1500 závodníků z více než 50 zemí, velmi úspěšný a letošní rok se pyšnil obdobnými čísly. Na takto prestižních závodech samozřejmě nesměla chybět ani Česká republika, která do Poreče vyslala 95 svých závodníků, což je historicky největší česká výprava a je to téměř dvakrát tolik co v předchozích letech. Letos již vše probíhalo pod hlavičkou nové komise Talentované mládeže.
 Mnoho závodníků, nejen z kategorie U14, bylo na takto velké mezinárodní soutěži poprvé a je třeba říci, že se čeští závodníci na této soutěži rozhodně neztratili. YL Poreč nebyla jen běžnou soutěží, ale v rámci celé akce proběhl také WKF Camp a také WKF Cup para karate, kde měla i Česká republika svého závodníka.

Na WKF para karate soutěžil za Česko Michal Dvořák, který dosáhl opravdu úžasného výsledku v disciplíně kata. Michal se probojoval až do finále a jen těsně o 0,3 bodu nestačil na italského soupeře a odvezl si tak druhé místo a tím zajistil pro Česko první medaili.

Den po WKF Cup para karate byla oficiálně zahájena soutěž Karate1 Youth League a to kategorií U21, ve které se podařilo Ondrovi Bosákovi a Jáchymovi Tinavskému ovládnout kategorii kumite U21 +84Kg a vybojovat pro Česko zlatou a stříbrnou medaili. Oba závodníci neměli cestu do finále jednoduchou, ale ukázali, že mají bojového ducha a dokáží vytrvat až do konce. Celou kategorii suverénně ovládl Ondra Bosák, který v prvním kole zvítězil nad německým soupeřem 6:0, ve druhém kole po remíze za stavu 0:0 zvítězil na verdikt rozhodčích a ve třetím kole soupeře takticky nepustil ani k jedné bodovatelné technice a zvítězil 2:0.
Jáchym Tinavský potvrdil letošní velmi slušnou formu, kdy po 5. místě z YL Fujairah a místu 7. z YL a Coruña skončil v Poreči na stupínku vítězů. V prvním kole Jáchym nastoupil proti chorvatskému závodníkovi, který byl medailistou z YL 2018, a zvítězil 2:0, v druhém kole velmi dobře zvrátil nepříznivý vývoj zápasu ve svůj prospěch a zápas tak skončil za stavu 2:1. V semifinále si Jáchym dobře poradil se závodníkem z Kypru a zvítězil 1:0.
Ve velmi vyrovnaném finálovém zápase předvedli oba kluci výborné nasazení a nakonec si tedy nejcennější kov odvezl Ondra Bosák. Pro Ondru to navíc byl poslední start na Youth League v této kategorii, a tak o lepším zakončení rozhodně nemůže být pochyb. Dalšího skvělého výsledku dosáhla Klára Muzikářová, která brala 7. místo v kategorii kumite U21 +68Kg.

Druhý den byl věnovaný kategoriím junioři a juniorky. Dopoledne se v kategorii kata juniorky umístila Amálie Ondroušková na výborném 7. místě a na místě 9. Alice-Jana Kirschnerová. Odpoledne zazářil Daniel Dub v kategorii kumite junioři -61Kg. V této kategorii bylo celkem 96 závodníku a Dan po čtyřech vyhraných eliminačních kolech nastoupil do semifinále. V eliminacích si Dan s každým kolem získával rozhodčí více a více na svoji stranu. Každý eliminační zápas skončil Danovou výhrou o jeden bod nebo vítězstvím na senchu, což svědčí o velké vyrovnanosti a kvalitě závodníků. V semifinále se Dan utkal s pozdějším vítězem celé kategorie, kterému bohužel podlehl 0:1. V boji o bronz, přes veškerou snahu vybojovat cennou medaili, Dan nestačil na italského závodníka a nakonec tedy získal skvělé 5. místo. Dalšího skvělého výsledku dosáhl Ondra Bednář, který získal 9. místo v kategorii kumite junioři -68Kg.

Třetí den patřil slečnám a pánům z kategorie kadeti. Dopoledne se v kata bohužel nepoštěstilo vybojovat pozice do 9. místa, ovšem odpoledne naši závodníci opět ukázali, že se na závodech rozhodně neztratí. Adam Zíka vybojoval 7. místo v kategorii kumite kadeti -63Kg, Anna Franková získala místo 9. v kategorii kumite kadetky -54Kg a Silvie Troblová brala taktéž 9. místo, ovšem ve vyšší váhové kategorii a sice kumite kadetky +61Kg.

Čtvrtý a poslední den byl věnovaný nejmladší kategorii U14. Ačkoliv mnozí závodníci nebrali vyšší pozice, mnoho se jich dostalo přes první kolo a od svých vrstevníků se o mnoho nelišili. Pro některé to také byly první větší závody a této zkušenosti rozhodně využijí, aby se mohli posouvat dál. V kategorii kumite U14 -50Kg bral 9. místo Tobiáš Šupka a za zmínku také určitě stojí místo 11., které ve stejné kategorii vybojoval Václav Korch.

Tabulka umístění:

Karate1 Youth League v chorvatské Poreči měla několik svých nej. V disciplíně kata nejlepších výsledků v kategorii juniorky dosáhla Ondroušková Amálie a Kirschnerová Alice-Jana a v kategorii muži U14 Šťáhlavský David a Ilčík Adam. Dostali se do třetího kola, velmi blízko medailových zápasů a ačkoliv to na stupně vítězů nestačilo, je stále vidět postup dopředu. Za disciplínu kumite nejlepších výsledků dosáhli samozřejmě Ondřej Bosák a Jáchym Tinavský v kategorii U21 a dále také Dan Dub v kategorii junioři. Nicméně hlavním cílem této výpravy bylo sbírání velmi cenných zkušeností našich budoucích nadějí. Řada závodníků předvedla skvělé výkony, do posledních chvil ukazovali bojového ducha a ukázali, že se ve světové špičce rozhodně neztratí a dokážou být více než konkurenceschopní.

Poděkování komise Talentové mládeže – všem trenérům, protože řada z nich připravovala závodníky v rozcvičovně před samotnými zápasy, ve kterých pak byli v rukách koučů komise TM (komise Talentované mládeže) nebo RR (komise Rady reprezentace). Tato kooperace měla rozhodně pozitivní dopad na výkony závodníků.