Ondra Bosák veze ze Španělska zlato

Zlatý začátek roku pro Ondru Bosáka a skvělý start sezóny pro celý národní tým.

„Ondřej Bosák se v Pamploně ukázal ve vynikající formě, a po ne zcela koncentrovaném prvním kole, které přesto vyhrál před limitem, se začal držet taktiky, a při stálém narušování soupeře a zvyšováním tlaku se probojoval až do nedělního finále“. Těmito slovy hodnotí výkon Ondry kouč reprezentace Petr Kubička, který musel na finálový blok z pracovních důvodů odcestovat zpět do ČR, a tak jej v neděli úspěšně zastoupil staronový člen RR Miroslav Hýsek. „Ondra ve finále nastoupil proti zkušenému závodníkovi z Francie. V celém zápase byl důraznější, dodržoval taktické pokyny, takže zápas o zlato byl ozdobou finálových bloků.“

Dalším želízkem v ohni byla Martina Šáchová (5. místo na MS 2021), která v prvním kole nastoupila proti skotské závodnici, které po napínavém boji podlehla 2:5. Skotská závodnice se probojovala do finále a Martina dostala šanci bojovat dál v repasáži. V prvním kole porazila švédskou závodnici 6:0 a v dalším kole porazila Rusku 4:0. V boji o bronz se Martina utkala se závodnicí z Lucemburska, které podlehla 0:1 a obsadila tak konečné 5. místo.I přes zranění, které Martinu celou dobu provázelo to je dobrý výsledek“, říká Miroslav Hýsek.

V kata ženy reprezentovala Česko Zuzana Augustínová (juniorská mistryně Evropy 2015), která v konkurenci 83 závodnic skončila na 21. místě. Zuzka v prvním kole zacvičila Gojushiho Sho a celkovým počtem 23,72 bodů postoupila z třetího místa ve skupině do druhého kola. V druhém kole získala 24,46 bodů za Gojushiho Dai s kterou obsadila 6. místo ve skupině. „To bohužel na postup do třetího kola nestačilo“, hodnotí Miroslava Vašeková. 

V sobotu se proti závodnici z USA na tatami postavila Vendula Štěpánová, které po vyrovnaném boji podlehla 0:1, bohužel bez možnosti dalších bojů o medaili.

Teprve osmnáctiletý Jáchym Tinavský, se po vlažném výkonu v prvním kole, ve kterém utrpěl vítězství díky kopu na hlavu v poslední vteřině zápasu, dokázal zkoncentrovat a zvítězit i v kole druhém. „Ve třetím kole byla na Jáchymovi vidět únava a udělal mnoho taktických chyb, které vedly k prohře“. Říká Petr Kubička.  Bohužel jeho soupeř z Chile v boji o finále prohrává 1:2 a tím i možnost repasáže. A jak hodnotí tento turnaj sám Jáchym: Tento výjezd byl nejen mojí premiérou na K1 Series A, ale také premiérou pro všechny účastníky, kdy se poprvé uplatňovaly nová pravidla. I přes absenci světové top 32 neztratil tento turnaj na konkurenci a my tak mohli zápasit s těmi nejlepšími. Považuji tento výjezd za úspěšný, jak z výsledkového hlediska pro české barvy, tak i osobně z výkonnostní stránky. Víme, na čem zapracovat, co bylo špatně, ale zároveň i co bylo dobře a v čem přípravě pokračovat“.

Na závěr pocity Ondřeje Bosáka

„To, co se stalo na závodě K1 Sérii A v Pamploně, byl pro mě neuvěřitelný zážitek. V pátek 28.1. jsem šel do vyřazovacích bojů s maximálním úsilím a snažil jsem se předvést co nejlepší výkon. To mě dostalo přes domácího závodníka ze Španělska (10:0), Slovince (1:0), řeckého závodníka (4:0), až do boje o finále, kde mě čekal soupeř z Brazílie, kterého jsem nakonec porazil těsně 3:2 na praporky. Už tahle účast byla pro mě největší úspěchem kariéry. Věděl jsem však, že bojovat o nejvyšší stupínek se nepodaří každý den, takže jsem z toho chtěl vytěžit maximum a vybojovat si svou první zlatou medaili z velkého turnaje. To se mi nakonec v neděli 30.ledna povedlo v utkání proti zkušenému francouzskému borci, kterého jsem na body porazil 5:3. Byl to pro mě asi jeden z nejtěžších a pocitově nejdelších zápasů, které jsem kdy podstoupil. Na tento úspěch jsem dlouho čekal a po nesčetném množství hodin strávených v tělocvičně jsem se konečně dočkal. Chtěl bych samozřejmě poděkovat svým trenérům, národnímu týmu a koučům, kteří mi k tomuto výsledků pomohli a doufám, že se něco podobného bude dařit i nadále, a to nejenom mě, ale i dalším závodníkům reprezentujícím české karate“.

Děkuji celému týmu, závodníkům i koučům, a také Petře Piskačové, která ačkoliv na turnaji nemohla být z důvodu karantény, nastartovala výkonnostní vzestup národního týmu.

Petr Beníšek

Předseda RR