Ostrava Open v karate úspěšně

Mezinárodní turnaj v karate Ostrava Open se po roční přestávce vrátil na pole moravských soutěží. Tento turnaj , pořádaný jako kvalitní protipól českým soutěžím, opět splnil své očekávání. Na 260 závodníků z Maďarska, Polska, Slovenska a České republiky bojovalo o poháry a nominační pozice na letošní M ČR.

V disciplíně kata se v mladších žácích dařilo talentovanému Matěji Říhovi z SK Kesl ryu Praha, když ve finále , po úspěšných eliminacích, porazil ústeckého Petra Podrábského (SKR Sport Union). Ve starších žácích naopak kraloval ústecký závodník Jakub Vavřička (SKR Sport Union),když ve finále zdolal píseckého Dominika Bartušku.

Další prvenství v kata si v mladších žácích vybojovala Barbora Lacinová (SK Kamiwaza karate)a starších žákyních Aneta Šabová z Nidoshinkan Brno. Zlato v dorostencích patřilo dobře připravenému Filipu Vítovi z Mladé Boleslavi a dorostenkách Alžbětě Ovečkové z Hakno kai Senica.

Kategorie juniorů přitahovala největší pozornost , protože v sobě nahromadila řadu zvučných jmen této disciplíny. Veronika Kopečná, účastkyně letošního MS v Malajsii , dokázala prodat svou vyladěnou formu a zaslouženě vybojovala zlato. Konkurencí jí byla na druhém místě Simona Forstová z Tarokanu Brno. V juniorech na sebe strhl pozornost, zaplněné haly, duel mezi domácími závodníky Denisem Wojtylou (VSK VSB TU Ostrava)a Adamem Špringerem (Wakizashi Ostrava). Nakonec se radoval z vítězství Wojtyla. Stejnou pozornost si zasloužila i kategorie mužů , kde Karel Imríšek (Slavia Kroměříž), rovněž připravený na MS, nedal svým soupeřům šanci. Po úspěšných duelech v eliminacích jasně porazil i posledního soupeře ve finále Michala Toure z Hanko kai Senica.

V ženách se strhl zajímavý souboj mezi Veronikou Kopečnou a Veronikou Miškovou (která rovněž měla našlápnuto na právě proběhlé MS v Malajsii, avšak pro nedostatek financí se jej nezúčastnila). Mišková ,jako by si vše chtěla vynahradit , opřela se do cvičení svých sestav takovou silou, že ani finále s Kopečnou pro ní nebyl problém. Zaslouženě si odnesla z této tradiční soutěže zlato.

Disciplína kumite měla za úkol nejen poznat své vítěze, ale současně i přidělovala body pro nominaci na nadcházející M ČR mládeže. Řada mladých soutěžících v této disciplíně sbírala své první zkušenosti ,ale byla zde celá enkláva již renomovaných závodníků, doplněných o zahraniční účastníky. Mezi nejzajímavější taháky tohoto turnaje patřila zejména soutěž mužů. Tomáš Reich ,náš letošní republikový i mezinárodní nejúspěšnější závodník v kumite ,předvedl ve svých zápasech nevídanou kreativitu a schopnost kombinace. Ve své hmotnostní kategorii, v duelech s P.Charvátem (KK Lichnice) nebo M.Ohnoutkem (VSK VŠ Tu Ostrava)i v Open kraloval nejen silovými prvky podmetů a následných bodování na ležícího soupeře, ale i efektními kopy uramawashi na horní pásmo,které jsou při jeho velké postavě a hmotnosti dosti neobvyklé a nečekané.To se projevilo například v prvních sekundách duelu s Charvátem.

Další výsledky v kumite-první místa od mladšího žactva: F.Rejdovian (Central Poprad), Jan Stránský(KCK Team), Přemysl Benhák (TJ K Č.Budějovice), Anna Rotterová (TJ Jeseník), Klára Halodová (TJ K Č,.Budějovice), Marek Pončka (Karate Čadca), David Podsklan (Farmex Nitra) i ve starších žácích, Josef Černík (Sokol Sadská), Michal Doskočil (KCK Team), Jan Švardala (Tj TŽ Třinec),Veronika Szkanderková (TJ TŽ Třinec), Miriama Kozková (Farmex Nitra), Dominik Szalay (Wakizashi Ostrava), Marian Kulík (Laugaricio Trenčín), Petra Vávrová (KCK Team), Lucie Janouchová (TJ K Č.Budějovice), Pavel Urban (k Hustopeče), Michal Koběrský ( Karate Havířov), Marek Janouch (TJ K Č.Budějovice), Silvestr Hilner (VSB VŠ TU Ostrava),Miroslava Kopúňová (Ekonom Trenčín), Peter Kumičík (Laugaricio Trenčín), Michal Galuška (TJ Jeseník),Jiří Hájek (KK Odry), Tomáš Reich (SK Kesl ryu Praha) i v Open , Ingrid Suchánková(Ekonom Trenčín) i v Open, Nikola Krátká (KCK Team)a Štěpánka Šajnarová (KKD Bruntál).

Soutěž měla tradičně vysokou úroveň a pozornost od klubů celé republiky. Slavnostním okamžikem bylo i předání ocenění za pozdvižení úrovně soutěží na Moravě organizátorům této soutěže. President ČSKe Ing.Jiří Boček předal nejen poděkování p.Blance Mušálkové za přípravu soutěže, ale současně i Vladimíru Ryskovi Čestnou plaketu ČSke za celoživotní práci na poli moravského karate.