Proběhlo školení rozhodčích ČSKe

Rozhodčí prošli testy a praxí nových licencí

Třídenní maraton povinného školení absolvovali uplynulý víkend 22.-24.2.2013 národní rozhodčí ČSKe. Kdo si myslí, že jsou licence jednotlivým rozhodčím vydávány automaticky nebo snadno, se mýlí. Ženy a muži karatistického zákona se nejprve zúčastnili výkladu pravidel a hodnocení jednotlivých zápasových situací uplynulé sezóny (lektorovali zkušení rozhodčí KR J.Rajchert a J.Nekola). Se svými zkušenosti, ze zahraničních soutěží, seznámil přítomné i mezinárodní rozhodčí M. Kubín.

Po té zasedli k ostrým testům.
Na páteční program plynule navázala sobotní praxe, při konání ligové soutěže a Národního poháru seniorů. I zde byli všichni adepti na nové a stávající licence pod dohledem komise rozhodčích. Jejich výkony pak byly v sečteny při závěrečném vyhodnocení. Ne všechna rozhodnutí, při uvedeném praktickém sledování, byla v souladu s pravidly.

Posoutěžní akcí nebyl odpočinek, jak by se dalo po celodenním nasazení rozhodčích na turnaji (jejichž počet nedovoloval střídání), předpokládat.
Do večerních hodin pokračovali v absolvování výkladu pravidel v rozhodování disciplíny kata a rovněž ostrým dvoufázovým testem.

Nedělní čas, který závodníci a kouči již dávno věnovali privátním akcím a zálibám, rozhodčí věnovali fyzické přípravě v disciplíně kata. Lektoři Jaromír Musil (KR ČSKe) a Tomáš Dvořák, vedli tréninky cílené na absorbování dílčích odlišností jednotlivých stylů a škol karate. Rozhodčí si tak nejen provětrali svá kimona, ale i znalosti jiných škol karate. Návazně pak, na tříhodinový fyzický trénink, došlo na samotné zkoušky.

Předmětem zkoušky, včetně teoretického výkladu Bunkai či odlišností stylů, bylo předvést libovolnou kata ze svého a jiného stylu. Celkové závěrečné hodnocení bylo souhrnem nejen teoretických a praktických znalostí, ale byl zejména posouzen výkon rozhodčího v uplynulé sezóně. Závěrem komise rozhodčích vyslovila politování nad situací, kdy se nehlásí do sboru rozhodčích noví zájemci.

„Náš kolektiv stárne, děkujeme našim stávajícím rozhodčím za jejich práci a stálé nasazení, ale čekáme také na nové tváře, které nám pomohou posunout rozhodcovskou práci dále vpřed“, na závěr uvedl Josef Rajchert předseda Komise rozhodčích ČSKe.