Rozhodčí – Seminář Sparing camp

Ve dnech 29.4.-30.4.2017 se uskutečnil seminář pro rozhodčí všech úrovní při akci Sparing camp v Českých Budějovicích.

Necelá patnáctka rozhodčích si v sobotu vyslechla zdravovědu a základy První pomoci od Dr. Doláka. Zvláště jeho zkušenosti ze záchranářské práce se jevila jako velmi užitečná. Společně s rozhodčími se diskutovalo o možnostech zranění při turnajích a jak je řešit. Pohledy lékaře pomohli i zkušeným rozhodčím.
V bloku kata pak pod vedením lektorů p. Jaromíra Musila a Ivy Keslové se rozhodčí zapojili do hloubky různorodosti stylů kata. Poté se vydali hodnotit závodníky reprezentační úrovně. Hlavně pro regionální a začínající rozhodčí se tato praxe jevila jako velmi složitá. Velmi dlouze hledali rozdílnost a chyby, které by jim pomohly rozhodnout.Všechny tyto vědomosti jim otevřely nové možnosti při rozhodování.

V nedělním bloku kumite po krátkém videorozboru se jali rozhodčí své role přímo na Sparing campu a v dlouhých 45 minutových blocích rozhodovali závodníky nejprve na jednu vítěznou akci a poté 30s resp. 45s zápasy. Tyto bloky ukázaly náročnost rozhodování a fyzickou kondici rozhodčích. Regionální rozhodčí pak získali takovou praxi, kterou nemají za celý rok turnajů. Závěr pak proběhl ve finálovém bloku pod dohledem kamer. Tento rozbor bude využit na dalším semináři.

Celý seminář e nesl ve velmi dobrém duchu a je jisté, že bude podzimním campu pokračovat.