Shotokan nově aneb školení trenérů

.=
Na netradičně uspořádaném tatami hostila královéhradecká TJ Spartak účastníky republikového školení trenérů Českého svazu karate. Hlavním tématem byl, krom výuky zásadních složek trenérské činnosti, rozbor nového zkušebního řádu stylu karate Shotokan.

.=
Hlavní lektor školení nových trenérů, Jaromír Musil, který je za TMK ČSKe autorem uvedeného zkušebního řádu, v praktické výuce precizně představil jeho úskalí. Celý tým nových trenérů, doplněný o další zkušené trenéry, účastníky trenérského semináře, fyzicky několik dopoledních hodin piloval nové metody a nácviky základních principů výuky karate.

.=
V odpolední části semináře pak byli všichni v moci úspěšného trenéra a lektora kumite, Jiřího Faktora z Českých Budějovic. Bývalý úspěšný závodník a historicky nejúspěšnější trenér závodníků v kumite, přednesl něco ze svého trenérského umění v duchu přípravy mladých závodníků. Jedno kimono zůstalo suché.
Při nedělním školení byly dále trenérům představeny další dvě kategorie KATA (A Bunkai) s řízeným kumite, které jsou nedílnou součástí kompletního zkušebního řádu.

.=
První část věnoval Jaromír Musil sekci KATA se zejména probírala SHITEI Kata a jejich rozlišnosti mezi SHITEI a TOKUI (volitelná dle směru dané školy). V druhé části pak pokračoval Kamil Guzek s demonstrací celého postupného řazení KIHON SANBON KUMITE, KIHON IPPON KUMITE, GOHON KUMITE, KAISHU a OKURI KIHON IPPON KUMITE až po volné JIYU IPPON KUMITE.

.=
Na přípravě nových trenérů se také podílel přítomný předseda komise rozhodčích ČSKe Josef Rajchert, který uvedl přednášku z Pravidel rozhodování karate. „Každý trenér je také kouč, který musí vědět jak vést své závodníky soutěží a kde se vyvarovat chyb“,řekl Josef Rajchert .

.=
Školení nových trenérů mělo za úkol přilákat do svých řad mladé trenéry a představit jim směr výuky karate dle upraveného zkušebního řádu, po kterém řadu let členská základna volala.

.=
„Tento systém výuky a přípravy na technické stupně částečně vrací karate, z jeho nového sportovního pojetí, do doby kdy karate bylo chápáno jako ojedinělá fyzická příprava na sebeobranu. Je zde kladen důraz na důslednost a preciznost provádění základních technik a chápání principů karate“,závěrem zdůraznil vedoucí školení Jaromír Musil.

.=
Na závěr školení pak byly provedeny zkoušky na vyšší technické stupně DAN, kterým předsedali Jiří Faktor,Jaromír Musil a organizátor akce Kamil Guzek.Ten v průběhu školení doplňoval uvedené lektory svými zkušenostmi ze stáže v Japonsku.

Foto: Bc. Mgr. Josef Rajchert