9 let čekání na medaili z kata na mládežnickém ME je u konce

Mistrovství Evropy kadetů, juniorů a U21, které se konalo od 9. do 11. února je za námi. Českou republiku zde reprezentovalo více než 20 závodníků a dva z nich se probojovali až na stupně vítězů.

Krátká statistika posledních výsledků z ME mládeže:

2019 – 2 medaile (stříbro Klára Muzikářová, bronz Dominik Kočandrle)

2020 – 1 medaile (stříbro Martin Eliáš)

2021 – 3 medaile (stříbro Ema Tinavská, bronz Martina Šáchová, bronz Tomáš Nechyba)

2022 – 1 medaile (bronz Klára Muzikářová)

2023 – 4 medaile (stříbro Amálie Haková, bronz Marie Príglová, Filip Horňák a Martin Drábek)

2024 – 2 medaile (stříbro Amálie Haková, bronz Jakub Žlábek)

I přes zjevný trend, který ukazuje, že se národnímu týmu lépe daří v lichých letech, jsme si letos stanovili vysoké cíle. A to především díky síle týmu a oprávněným ambicím pramenícím z předchozích výsledků. Na ME odcestovalo celkem sedm medailistů z ME z předchozích let a dalších sedm medailistů ze Světových lig mládeže, tedy více jak polovina týmu již měla zkušenost, jak to chutná na stupních vítězů na vrcholných turnajích WKF.

„Skvělý výkon předvedl Jakub Žlábek v kategorii juniorů, který si odnesl bronzovou medaili poté, co porazil italského závodníka Luigiho Di Rubbu.
Pěkným výkonem se prezentovala Alice Jana Kirschnerová, i když ve třetím kole utrpěla ztrátu rovnováhy proti turecké závodnici. Děkuji všem za jejich zodpovědnou přípravu a výkony na soutěži,“ zhodnotila výkony v disciplíně kata trenérka státní reprezentace Miroslava Vašeková.

Za sebe bych vypíchla, kromě bojů o medaile Emy Tinavské, Amálky Hakové a Jakuba Žlábka, i výkony Martina Duchoně, Ondry Bednáře a Daniela Koláře. Naše katařky měly celkem smůlu, co se týče verdiktu rozhodčích. Ze své pozice vnímám potřebu budování nové generace, která by doplnila úspěchy v rámci kategorie kadetů v reprezentaci, trochu se nám do této kategorie promítla covidová doba, kdy se s touto generací závodníků pracovalo omezeně vzhledem k restrikcím,“ zhodnotila výkony sportovců hlavní trenérka talentované mládeže Lucie Veithová.

Česká reprezentantka a loňská vicemistryně z ME Amálie Haková se na boj o titul vydala s velkou odhodlaností a vášní. Její úsilí a trénink se vyplatily, když se po čtyřech vítězstvích se závodnicemi z Portugalska, Španělska, Řecka a Litvy probojovala až do nedělního finále, kde se setkala se silnou soupeřkou z Černé Hory. Finálový souboj byl plný napětí a dramatických momentů. Přes všechnu snahu, se nakonec musela smířit s pozicí vicemistryně Evropy. Její výkon je potvrzením tvrdé práce a odhodlání, které ji doprovázely po celou cestu na toto mistrovství. Její příběh je inspirací pro všechny, kdo věří v sílu snů a neúnavného úsilí. Amálie Haková se stala nejenom (dva roky po sobě) vicemistryní Evropy, ale i vzorem odhodlání a vytrvalosti pro celou naší karatistickou rodinu.

Teď je ale čas se rychle vrátit zpět na tréninky v DOJO a intenzivně pracovat. Věřím, že kvalita našeho týmu se naplno projeví na podzimním Mistrovství světa mládeže v Benátkách.

Srdečně blahopřeji našim nejúspěšnějším sportovcům a chci poděkovat nejen trenérům státní reprezentace, ale i trenérům z mateřských oddílů. Zejména však děkuji všem mladým karatistům za to, jak důstojně reprezentují české karate.

PhDr. Petr Beníšek, MPA