Článek MČR mládeže 2012

Termínově takřka na poslední chvíli se, pořadatelsky ohroženého, letošního Mistrovstí ČR mládeže ujal českobudějovický Fight Club a nutno podotknout, že s grandiózním úspěchem. Rozlehlá sportovní hala neobvykle vybavena i obří projekční obrazovkou probíhajících bojů a on-line přenosem jednotlivých utkání, ze čtyř kamer, byly nejzásadnějšími novinkami na soutěži v karate v České republice. FC tak posunul pořadatelství soutěží karate o další level a jeho následovníci v pořadatelství to budou mít zas o kousek těžší.

Jak řekl Petr Benýšek, ředitel soutěže, „ V součinnosti se zastupiteli našeho města a pomoci mnohých sponzorů, se nám podařilo vytvořit a zvládnout takovou velkou soutěže na území našeho města. Nedílnou součástí naší organizace byla ale zejména obrovská podpora rodičů našich dětí, kteří s námi věnovali přípravě mnoho svého času “.

První den byly na pořadu nejmladší věkové kategorie žactva 7-9, 10-11 a 12-13 let. I díky početné divácké obci hala skutečně praskala ve švech. Zásluhu na tom měly zejména dva domácí kluby, rivalové v početné členské základně , a to nejen na území města, ale i v počtu nominací. Oba kluby TJ Karate České Budějovice a pořádající Fight České Budějovice, již v průběhu roku, o sobě dávaly vědět svými výsledky, že jsou favority letošní sezony.

V kata mladších žáků do 9 let exceloval prvním místem Daniel Brejcha z Dragonu Neratovice, kterému byl více než důstojným soupeřem domácí Dominik Kočandrle z Fight clubu. Stejně tak se dařilo i Denise Brejchové z téhož klubu, které ve finálovém střetu neodolala M.L.Husáková z ústeckého SKR Sport Unionu. Mezi žáky 10-11 let se na první příčku probojoval velmi hezkým provedením svých sestav jesenický David Stárek, který „věnoval“ stříbro mladoboleslavskému Martinu Pechovi. Ve stejné dívčí kategorii si to rozdaly českolipská Adéla Šinerová a domácí Lucie Štroblová. Šinerová však dokázala rychlostně svou soupeřku předčit a rozhodčí jí přisoudili vítězství. Ve starších žácích se po celou sezónu, na řadě soutěží, ozývala opakovaně řada závodnických jmen a tak se očekával napjatý závod. A také tomu tak bylo. Matěj Říha, Dominik Bartuška, Matteo Tamborlani, David Šerák, bylo konečné pořadí jejich úspěchu. Matěj Říha se dokonce pro načerpání bojového potenciálu zajel podívat na MS seniorů do Paříže.

V „ženské“ kategorii této disciplíny si vítězství nad S. Křížovou (Sportovní Klub Mates) odnesla Kristýna Řeháková z Karate Vision. Nutno podotknout, že žákovské kategorie s sebou nesou i řadu emocí v řadách rodičů a doprovodů, kteří nemají úplnou povědomost o řízení a vyhodnocování zápasů. Ne každý tak byl s ohodnocením svých ratolestí spokojen. Ale i to je sport a jediný fenomén, který učí malé závodníky vyrovnat se i s neúspěchem.

Disciplína kumite, která odstartovala odpolední blok, byla velmi úspěšná a to zejména v oblasti ochrany závodníků. Během celého turnaje nedošlo k žádnému většímu zranění soutěžících, vyjma několika oděrek a slziček. Kumite se odvíjelo v 19 kategoriích a jak se dalo předpokládat, většinou v režii českobudějovických klubů. Tyto o sobě dávaly vědět již celou sezónu a boom jejich závodníků byl v letošním roce nepřehlédnutelný. Získaly většinu titulů a medailových míst.
Druhý den republikového šampionátu patřil dorostu a juniorům. V těchto kategoriích jde již o hodně, protože se zde tvoří silný základ budoucí reprezentace a také reprezentační trenéři hodnotí případné adepty na výjezd do zahraničí na ME. Jak disciplína kata tak i kumite dala za pravdu kvalitě soutěžících. Dorostenci v kata se potkávali téměř na každé soutěži se střídavými úspěchy a tak se hlavně taktizovalo v nasazení jednotlivých sestav. Které cvičit v předkolech a kterou si nechat na finále.

V dorostu byl finálově úspěšný Lukáš Vik (Slavia TU Liberec) kontra Jakub Vavřička (SKR Sport Union Ústí n. L.), v dorostenkách Zuzana Augustýnová kontra Aneta Šabová (Nidoshinkan Brno). Juniorské kategorie vynesly na první místa Šimona Brandu (KK Ústí nad Labem) těsným vítězstvím nad D.Wotylou (VSB VŠ Ostrava) a Veroniku Kopečnou (Nidoshinkan Brno) nad E. Kváčovou (SKR Sport Union Ústí nad Labem).

Kumite bylo pod velkým tlakem přítomného obecenstva, které hnalo své závodníky do úspěchu. Rovněž i v této disciplín nejvíce medailí posbíraly domácí kluby TJ Karate České Budějovice a Fight club. Velmi zápasově pohlednými, variabilními a zároveň dramatickými duely byly zejména střety v juniorech, mezi vítězným Tiep Timi Ha Dangem (FC Č. Budějovice)a L. Soudným (MMA Defence-karate), M. Jahelkou (SKK Liberec) a poraženým Jiřím Mlíkaem (Cobra Ryu Strakonice) nebo mistryní Veronikou Jandovou (TJ Jiskra Litomyšl) v duelu se Z. Teufelovou (SKR Sport Union ústí n. L.).

Celou soutěž sledoval VV ČSKe a vyjádřil obdiv a poděkování pořadatelům za skvěle připravenou soutěž.