Závěrečná zpráva z Mistrovství světa 2023

Česká výprava zamířila do maďarského hlavního města Budapešti, kde se od 24. října konalo 26. výročí Mistrovství světa seniorů v karate. Českou republiku zde reprezentovalo 17 závodníků, včetně reprezentantky v para-karate. Celkově se tohoto turnaje zúčastnilo 103 zemí a 1051 závodníků.

Startovali zde převážně závodníci spadající stále ještě do kategorie U21 a také nás provázelo několik zranění. Ondřej Bosák startoval s vážnou kontuzí prstů na noze. Martin Drábek (medailista z MEJ 2023) se zranil několik týdnů před turnajem a velká česká naděje v kumite, Martina Šáchová, doléčuje zranění křížového vazu. Přesto dokázali naši sportovci předvést velmi kvalitní výkony.

Hned první den nastoupilo k zápasům 5 našich reprezentantů. V dopoledních hodinách nastoupila Veronika Mišková (kata ženy) a také Matteo Tamborlani (kata muži).

Za obě kategorie kata individual je to velká spokojenost ze strany trenérky. Veronika potvrdila 3. kolo z minulého Mistrovství světa v Dubaji, které ale po období covidu nemělo tak kvalitní obsazení a nemělo takovou úroveň jako to současné v Budapešti. Dostat se do 3. kola bylo o mnoho složitější, což potvrzuje také to, že se tam nedokázaly dostat všechny výborné závodnice, jako např. reprezentantky z Německa nebo Francie. Veronika nakonec obsadila výborné 13. místo.

Matteo bohužel doplatil na 20minutové čekání, kvůli nefungujícímu počítačovému systému, kdy byl posazený, jako třetí soutěžící, na židli bez možnosti udržení se v pohybu, což ovlivnilo jeho výkon v druhém kole.

V odpoledních hodinách nás potom reprezentovali Ondřej Bosák, Jáchym Tinavský a Klára Muzikářová.

Ondřej Bosák (kumite muži +84kg) nastupoval se zmíněnou kontuzí prstů, které si přivodil na World Combat Games, a která ho velmi limitovala a ve svém prvním kole tak bohužel prohrál se závodníkem z Čínské Tchaj-Pej Yi-An Chanem 1:3.

Jáchymovi Tinavskému (kumite muži -84kg) se v kumite vedlo nejlépe z celé české výpravy. Postoupil do druhého kola, kde zvítězil nad reprezentantem z Indonésie Sandi FIrmansyahem 7:1. Ve třetím kole zvítězil nad závodníkem z Francie Raybakem Abdesselem (juniorský vicemistr světa a mistr Evropy) a ve čtvrtém se utkal s Edurdem Gasparinem. Po skvělých výkonech tento poslední zápas bohužel skončil prohrou českého závodníka.

Klára Muzikářová (kumite ženy +68kg) hladce zvítězila v prvním kole 6:1 nad závodnicí Bhuvaneshwari Suresh Jadhav z Indie. V druhém kole bohužel, po drobné chybě, podlehla nepříjemné závodnici z Bosny a Hercegoviny Stefani Kresic.

Ve druhém závodním dni nastoupili na zápasiště reprezentanti Dominik Kočandrle, Kryštof Ruža a Daniel Drábek.

Dominik Kočandrle (kumite muži -75kg) se probojoval po zápase s Adilem Khaidarem z Lucemburska do druhého kola, kde na něj čekal reprezentant z Chile. Dominikovi bojovnost nechyběla, ale bohužel mu soupeř nesedl a po prvním inkasovaném bodu se negativní stav zápasu nepodařilo obrátit a zápas tak skončil Dominikovou prohrou 2:5.

Kryštof Ruža (kumite muži -67kg) zanechal také výborný dojem. Postoupil po vyhraném prvním kole nad závodníkem z Macao (zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky) do kola druhého a dále až do kola třetího, ve kterém na něj čekal reprezentant z Jordánska. Tento zápas byl výkonem velmi vyrovnaný, ale Kryštof bohužel prohrál 4:7.

Daniel Drábek (kumite muži -60kg) měl v 2. kole velmi těžký los (celkově se poté jeho soupeř umístil na 3. místě) kdy nastoupil proti reprezentantovi z Turecka Erayovi Samdanovi. Daniel v tomto kole prohrál a bohužel nepostoupil dále. Ačkoliv Dan neměl vůbec snadný zápas, všichni jsme asi čekali více bojovnosti a chuti se s tureckým reprezentantem o postup do dalšího kola porvat.

Třetí den Česko reprezentovala dvě kata družstva a taktéž reprezentantka v para-karate.

Kata team ženy (závodnice Kirschnerová, Malafová a Šabová) doplatil s kata Suparinpei na zdravotní problém závodnice Novákové, místo které startovala závodnice Šabová, a bohužel týden před startem musely nacvičit to, na co se sestava Kirschnerová, Malafová, Nováková připravovaly půl roku. Ženy se bohužel do dalších kol neprobojovaly, nicméně oceňujeme jejich tvrdohlavost a snahu, že to nevzdaly.

Velkým překvapením bylo mužské družstvo kata (závodníci Sůkal, Pohl a Masař), kteří v prvním kole s kata Anan porazili družstvo z Francie. V druhém kole se objevily menší chyby v synchronizaci a jedna ztráta stability, což ovlivnilo bodové hodnocení a také nepostoupení do třetího kola.

Odpoledne nastoupila na tatami závodnice Veronika Kamenská (kategorie blind/visually impaired female K10), která se bezesporu postarala o významný moment pro české karate. S trenérkou změnily taktiku a po mistrovství Evropy začaly pracovat i na fyzické přípravě. Ve své skupině Veronika zvítězila s kata Anan a kvalifikovala se tak do finálového boje, který se konal v neděli 30.10.2023. Její finálovou soupeřkou byla reprezentantka Ázerbájdžánu Emiliya Mitlinova. Zlatá medaile Veronice bohužel unikla o několik desetin bodu, přestože jí 3 rozhodčí dali na 1. místo, a odvezla si tak skvělé 2. místo, čímž se stala vicemistryní světa. V porovnání s předcházejícími mistrovstvími Evropy, kde se se závodnicí Emiliyou Mitlinovou potkaly byl ale její bodový rozdíl o dost menší a Veronika i její trenéři budou dělat vše pro to, aby se to na budoucích Mistrovstvích Evropy otočilo.

Posledními českými reprezentanty byl mužský kumite team, ten byl v základní sestavě poskládán ze závodníků Bosáka, Bednáře, Kočandrleho, Drábka, Tinavského, Ruži a Nechyby. Kluci měli free postup do druhého kola, kde na ně čekal vítěz kola prvního, kterým byla Saúdská Arábie, která se předešlý den utkala s reprezentanty ze Skotska. Kluci si na Saúdy věřili, přestože v týmu měli dvě z nejlepších těžkých vah současnosti mistra světa z Konyi – Sufyaniho a finalistu z olympijského turnaje – Hamediho. Strategie byla nastavena na očekávanou výhru v prvním a čtvrtém zápase, kdy rozhodnutí mělo přijít v zápase pátém. To se ale bohužel nepodařilo, a tak závodníkům zůstaly pouze cenné zkušenosti.

Výkony mladých českých sportovců jsou tedy velmi nadějné pro budoucnost a věříme, že za další dva roky tato generace „dozraje“, a že se české karate bude na světové scéně v seniorském karate stále více prosazovat, tak, jak se to v současnosti daří v mládežnických kategoriích. Děkujeme všem za jejich přípravu a zodpovědný přístup k soutěži.